szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A felmérés szerint a negyven év alattiak körében a Tisza Párt meg is előzte a kormánypártokat.

Európai parlamenti választások
Várható-e politikai fordulat az Európai Parlamentben? Megerősödhet-e a szélsőjobboldal? Ki az úr a magyarországi ellenzéki térfélen? Van-e esélyük a kisebb pártoknak? Június 9-én 21 képviselőt juttathatunk be az uniós törvényhozásba újabb öt évre - a pártok és jelöltek esélyeit és az EP-választások eredményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

A biztos részvételt ígérő választók körében 39 százalékos a Fidesz–KDNP európai parlamenti listájának támogatottsága. A második helyen a Tisza Párt áll 26 százalékkal, Magyar Péterék mögött pedig a Demokratikus Koalíció–MSZP–Párbeszéd van 17 százalékkal – derül ki a Závecz Research friss, az RTL megbízásából készült kutatásából.

Ami a többieket illeti, a június 9-i választási aláírásgyűjtés hajrájában készített országos reprezentatív felmérés szerint a Mi Hazánk is esélyes képviselőt küldeni az EP-be, mert 6 százalékon áll. És nem zárható ki, hogy átlépi a küszöböt a Momentum és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt: az előbbi 4, utóbbi 3 százalékon állt néhány nappal ezelőtt.

A teljes népességen belül a kormánypártok EP-listájának 28 százalékos a támogatottsága, a Tisza Párté pedig 19. A DK–MSZP–Párbeszéd-listát 12 százalék támogatja. A Mi Hazánk és a Momentum tábora 4-4, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP), a Jobbik és az LMP 2-2 százalékos. Márky-Zay Péter tömörülése, a Mindenki Magyarországa Néppárt és Vona Gábor Második Reformkor Pártja 1-1 százalékos.

Publicus: 26 százalék szerint Magyar Péter alkalmas miniszterelnöknek

Azt egyelőre nehezen lövik be a választók, hogy Magyar jobb- vagy baloldali.

Mivel közel egy hónap van hátra a választásokig, még van idő mozgósítani. A négy legnagyobb táborral rendelkező párt(szövetség) hívei 56-59 százalék közötti arányban biztos elmenetelt ígérnek, és a meglévő hívek aktivizálásánál nehezebb feladat, de lehet még új szavazókat is szerezni. Az aktív bizonytalanok – azok, akik biztos részvételt ígérnek, de egyelőre nem tudnak választani – körülbelül 600 ezren vannak, és a többségüket a kutatás szerint valószínűleg meggyőzik majd a pártok az elkövetkezendő hetekben.

Sok számára kérdés, hogy Magyar Péter, illetve a Tisza Párt megjelenése milyen hatással volt a többi párt népszerűségére. A kutatás szerint

a negyven év alattiak csoportjában a Tisza Pártnak 23, a Fidesznek 22 százaléka van, hasonló módon az érettségizettek körében is lényegében azonos a két tábor nagysága: a Fidesz–KDNP 24, a Tisza 23 százalékon áll.

A DK–MSZP–Párbeszéd a fővárosban és az idősek körében a legerősebb, a 12 százalékos országos átlagához képest 23, illetve 20 százalékon áll. A Fidesz a 27 százalékos átlag feletti támogatottsággal rendelkezik az idősek és az alapfokú végzettségűek körében.

Körülbelül egy héttel ezelőtt jelent meg a Medián kutatása, az ő eredményeik alapján is jól áll Magyar Péter, de a túlzott magabiztosság elhamarkodott lenne.

Medián: Magyar Péter még messze nem tart ott, hogy alkalmasabbnak tartsák miniszterelnöknek, mint Orbán Viktort

Magyar Péternek jó oka van az elégedettségre, de a túlzott magabiztosság elhamarkodott lenne – derül ki a Medián kutatásából, amely részletesen felmérte, hogy honnan jöttek a Tisza Párt szavazói.