Tetszett a cikk?

Bűnsegédként elkövetett lopásban első fokon 1 év 8 hónap börtönre ítélte a bíróság azt a lett férfit, aki testvérével együtt márciusban ellopott egy többmilliós edzőcipőt a Károly körúti Balázs Kicks üzletből. A tárgyaláson nem csak a Louis Vuitton Nike Air surranó értéke, hanem egy nagymamától örökölt vitrin is főszerepet kapott.

„Csak egy cipő, nem gondoltam, hogy ekkora baj lehet belőle” – mondta a bíróságon az utolsó szó jogán az a lett állampolgárságú vádlott, aki márciusban testvérével együtt ellopott egy sneakert Balács Kicks, vagyis a bolttulajdonos, a 20 éves Pachert Balázs üzletéből.

A „csak egy cipő” kifejezés ebben az esetben mondjuk nem annyira állja meg a helyét:

az ellopott lábbeli egy több milliós Louis Vuitton Nike Air Force 1 Low Virgil Abloh White Force.

Ezt vitte el március 4-én a Károly körúti üzlet bezárt vitrinéből (ennek később még lesz jelentősége) egy lett testvérpár, akik közül a videófelvételek szerint egyikük kiemelte a sneakert, most elítélt testvére pedig bűnsegédként, takarással segített neki.

Védekezése, mely szerint nem tudta, hogy a testvére mire készül, így nem volt semmi köze a lopáshoz, nem hatotta meg a bírót, aki 1 év 8 hónap börtönre ítélte, és két évre a közügyektől is eltiltotta. Az előzetesben töltött idő és a feltételes szabadulás lehetősége miatt a vádlott azonban a bíróságról szabadon távozhatott. Mivel felmentésért fellebbezett, az ítélet nem jogerős.

Mi kerül ezen ennyibe?

Az is hamar kiderült, hogy az eset óta nemcsak az átlagembereket izgatja, hogyan is kerülhet több millió forintba egy látszólag egyszerű edzőcipő. Ezen vitatkoztak a folyosón a hallgatók, az őrök, és „puszta kíváncsiságból” ugyanezt kérdezte a tanúként beidézett egyik eladótól a vádlott ügyvédje is.

Nekik segítünk: a Nike Louis Vuitton Air Force 1 Low Virgil Abloh – ahogy a neve is mutatja – a Nike és a Louis Vuitton együttműködéséből született. Ebből a cipőből pár ezer darab van a világon, és minden kontinensen más színekben adták ki. A húsz évesen üzletet nyitó Pachert Balázs a cipőt maga is egy bécsi kontaktjától szerezte, az ilyen egyedi cipőket ugyanis nem lehet csak úgy megvenni, sokszor a VIP ügyfelek között is ki kell sorsolni, ki viheti haza. A limitált szériás, luxus sneakereket nagyon gyakran nem is utcai hordásra, hanem befektetésnek veszik.

 

Bemutatjuk a cipőboltost, akitől Szijjártó Péter vásárol

Pachert Balázs eddig sem volt teljesen ismeretlen a szakmában, termékeit százezrek nézik a közösségi oldalakon.

Aki esetleg hivatalos úton, vagyis lopás helyett vásárolni szeretne egy ilyet, annak van egy jó hírünk is. Bár a kezdeti hírek 4 és félmillió forintra becsülték a sneaker értékét, a perben ismertetett szakértői vélemény egymilliós leértékelést eredményezett. Eszerint

az ellopott Louis Vuitton Nike Air Force 1 Low Virgil Abloh „mindössze” 3 millió 312 ezer 483 forintot ér,

ennél többet senki ne adjon ki érte.

A hétfői perre egyébként magát Pachert Balázst is beidézték tanúnak, de külföldi üzleti útja miatt nem tudott eljönni.

Gyorskötöző és családi vitrin

A perben a meglepő ár mellett központi szerepet kapott az a vitrin is, melyből a tolvajok kiemelték az edzőcipőt. Mint kiderült, a boltban kiállított kétajtós üveges szekrény Pachert Balázs a nagymamájától kapta, ebben állították ki a legdrágább darabokat. Kulcs csak a bal oldali ajtóhoz volt, azt azonban csak a „főnökség engedélyével” lehetett kinyitni, ha komoly érdeklődő akadt. Még a boltban bevásárló Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter sem innen választott, ő 75 ezerért vett sneakert, azt mondjuk készpénzért.

„Próbálni sem lehet őket” – szögezte le az eladó.

Ez mondjuk viszonylag ritkán történik meg, még úgy is, hogy az eladó szerint „naponta kérdezgetik” tőlük, mennyibe kerülnek a cipők. Ezért nem volt gyanús a lett páros sem, akik március 4-én mentek be a boltba, majd ők is a vitrinben kiállított lábbelik áráról kérdezgették az eladókat. Ezután távoztak, majd pár perc múlva visszamentek, és amikor senki nem figyelt oda, elemelték a cipőt, amit a vádlott testvére a kabátja alá rejtett.

Ehhez nem a kulcsos ajtót használták, hanem a vitrin jobb oldali ajtaját, amit – mint a bíróságon kiderült – Pachert Balázs édesanyja belülről, egy gyorskötözővel rögzített, az eladók ezért azt sem tudták, hogy az egyáltalán nyitható. Mire néhány perc múlva észrevették, hogy mi történt, a tolvajok már elsiettek az Astoria felé, az esetet azonban egy kamera rögzítette, így viszonylag könnyű volt a bizonyítás.

A nyomravezetőnek a tulajdonos 300 ezer forintot ajánlott fel, erre azonban nem volt szükség, mert később a vádlott testvére postán visszaküldte a sneakert, így a kár is megtérült.

A lett férfit tíz nappal később Újpesten fogták el a rendőrök. Ügyének az sem használt, hogy büntetett előéletű, és korábban már kiutasították az országból. Az RTL Klub információ szerint a 35 éves lett férfi ellen pénzmosás miatt épp folyik egy eljárás, korábban embercsempészet miatt ítélték el. Februárban szabadult, akkor rendelték el a kitoloncolását, de nem hagyta el Magyarországot, sőt, nem sokkal később ellopta a cipőt. A testvére viszont valóban nincs Magyarországon, úgyhogy őt egyelőre nem sikerült magyar bíróság elé állítani.

„Megpróbáltam megakadályozni”

Az eljárás alatt a magyarul jól beszélő, négy kiskorú gyermeket nevelő vádlott végig tagadta a bűncselekményt, és azzal védekezett, hogy mire rájött, mire készül a testvére, már hiába próbálta meg lebeszélni róla. Korábbi vallomásában pedig arról beszélt, hogy ő úgy hitte, csak azért mentek vissza az üzletbe, hogy újra megnézzék a cipőket. Sőt, amikor a bűncselekmény történt, ő másfél méterre volt a testvérétől, így nem takarhatta.

A bíró szerint ennek ellenkezőjére „a kamerafelvétel beszédes bizonyíték”, azon ugyanis pontosan végig lehetett követni a történteket, és „nem úgy tűnik, mintha győzködné a testvérét”. Ráadásul cipőjük is teljesen összeért, vagyis a másfél méter sem állta meg a helyét. Ez alapján kizárható, hogy megpróbálta megakadályozni, sőt pontosan tisztában volt azzal, mire készül a testvére és szándékosan segített neki.

Bár voltak enyhítő körülmények, ezek közül a legfontosabb, hogy visszajuttatták a cipőt a tulajdonosnak, a bíró szerint az ítélet kiszabásánál súlyosbító körülményként kellett figyelembe venni, hogy a vádlott büntetőeljárás alatt áll, visszaeső, embercsempészet miatt már elítélték, valamint azt is, hogy az utóbbi években megszaporodtak a lopások a fővárosban.

„Bagatellnek tűnik, hiszen ez csak egy cipőlopás, de értékes cipő volt, és ezt ők is tudták” – tette hozzá.