szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mérésük azért olyan messzire nem ment, hogy a Fidesz támogatottságának csökkenését jelezze, de megtették ezt helyettük az európai előrejelzések.

Európai parlamenti választások
Várható-e politikai fordulat az Európai Parlamentben? Megerősödhet-e a szélsőjobboldal? Ki az úr a magyarországi ellenzéki térfélen? Van-e esélyük a kisebb pártoknak? Június 9-én 21 képviselőt juttathatunk be az uniós törvényhozásba újabb öt évre - a pártok és jelöltek esélyeit és az EP-választások eredményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

Magyar Péter szombaton tüntetést tart, amelyen a HVG360-nak adott ígérete szerint leendő pártjának nevét is elárulja majd. A kormányközeli Nézőpont Intézet azonban már most előreszaladt, április elején készült telefonos közvélemény-kutatásukban azt mérték, milyen hatással lenne a magyar politikai versenyre, és hány százalékot kapna Varga Judit exminiszter exférje az európai parlamenti választásokon.

A Nézőpont azt mérte, hogy Magyar a Fidesz–KDNP szavazóit nem tudta megnyerni, a baloldali pártok támogatóit azonban annál inkább.

Kutatásuk szerint a Fidesz támogatottsága (47 százalék) nem változott februárhoz képest, viszont Magyar Péter leendő pártja már most 13 százalékon áll. Ezzel holtversenyben van a DK–MSZP–Párbeszéd hárompárti koalícióval (13 százalék), és utolérte a Kétfarkú Kutya Pártot is (11 százalék).  Az átalakulás legnagyobb vesztese a Momentum, amely a bejutási küszöböt sem éri el (4 százalék).

A Nézőpont szerint bejutna még a Mi Hazánk, mely ezen a héten 6 százalékos támogatottságot tudhat maga mögött, ami a februári 8 százalékhoz képest csökkenést jelez.

A Europe Elects nevű civil szervezet márciusi előrejelzése azonban nem teljesen ezt az eredményt mutatja. Ők azt jelezték, hogy a Fidesz támogatottsága már a második hónapja csökken, és ha most tartanák a választásokat, akkor a mostani 12 helyett csak 10 fideszes képviselő és egy kereszténydemokrata szerezne ötéves megbízatást Brüsszelben. Ez az eredmény minden bizonnyal a kegyelmi botrány hatását is mutatja, azonban még nem tartalmazza Magyar Péter színre lépését és befolyását a magyar belpolitikára – ez vonatkozik a többi pártra is.

EP-választás: bezuhant a szélsőjobb, a Fidesz támogatottsága is csökkent

Két hónappal az EP-választás előtt egyre pontosabb kép rajzolódik ki az erőviszonyokról. A Europe Elects nevű civil szervezet ebben a hónapban is közzétette az előrejelzését, amelyből az derült ki, hogy az elmúlt hónapok tendenciája felgyorsult: az Európai Néppárt folyamatosan növeli táborát, míg a szélsőjobboldal látványosan visszaszorul. A Fidesz is gyengült.

A Demokratikus Koalíció egyelőre négy székben bízhat. (Ugyanakkor ez a mérés még nem tartalmazza, hogy a DK, az MSZP és a Párbeszéd közös lista állítását jelentette be.) Két mandátumot kap a Mi Hazánk, míg a Momentum, a Mindenki Magyarországa Mozgalom és a Kétfarkú Kutya Párt egy-egy képviselőt küldhet Brüsszelbe. És ugyancsak jutna egy mandátum a Vona Gábor vezette Második Reformkor Pártnak is.