szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szolgáltatók pedig mozdulnak a részletfizetés felé, hogy még szélesebb réteget tudjanak megszólítani.

15 százalékkal több időpontot foglaltak 2023-ban a magyar betegek a magánellátóknál, mint 2022-ben – mondta a Népszavának Gáspár Péter, a MediCorp Hungary Zrt. ügyvezetője. A szakember szerint a szegmens bevétele húsz százalékkal ugorhatott meg, nyereségüket azonban az infláció elvitte. Az orvostechnikai eszközök 25-30 százalékkal drágultak például, de költségeiket növelték az energiaár-változások is.

A lap azt írja, hogy a magánorvosokhoz járók 9-10 százalékának van valamilyen biztosítása, a többiek azonban zsebből fizetik a beavatkozásokat. A szolgáltatók elindultak a részletfizetés felé, Gáspár elmondása szerint pedig ez lényegében egy kamatmentes kölcsönt jelent. A részletfizetési lehetőséget egy algoritmus bírálja el. A páciens megadja a bankszámlaszámát, az algoritmus pedig ez alapján dönti el, hogy az illető jogosult-e a részletfizetésre. Eddig ezt csupán nagy értékű műtéteknél használták, azonban a magánegészségügy most indult el abba az irányba, hogy akár egy járóbeteg-ellátásért fizetendő harminc-negyven ezer forintot is lehessen így rendezni.

Gáspár Péter elmondása szerint mindemellett egyre több szolgáltató törekszik arra is, hogy ha egy páciens időpontot foglal, akkor azzal együtt zárolják a kezelés díját is. Mint mondta, ezt az is indokolja, hogy a lefoglalt időpontok húsz százalékát lemondják, ennek 16 százaléka pedig határidőn túli lemondás, vagyis akkor történik, amikor már az adott időpontra lehetetlen más beteget beírni.

Legutóbbi, a magánegészségügyet is érintő cikkeinket itt és itt tudja elolvasni.