Rovó Attila
Rovó Attila
Tetszett a cikk?

Magyar Péter közzétett egy kétperces felvételt, amelyen Varga Judittal beszélget a lakásukban a Schadl-ügyről, ebből a legerősebb állításokat ide kattintva olvashatja. Gyorselemzés.

Inkább Rogán- és Polt-buktató, mintsem NER-buktató

A beszélgetés a Schadl-ügyre korlátozódik, és arról szól, hogy „Rogánék” hogyan próbálták kivenni magukat az ügyészségi dokumentumokból, egyébként nagyjából, de nem száz százalékig sikeresen. Nincs benne terhelő állítás Orbán Viktorra, más miniszterre vagy éppen a kormány egészére. Persze politikailag akár lehetne megsemmisítő Gulyás Gergelyre, hogy tudta, „Schadl Rogán embere”, de azért ez túl tág állítás ahhoz, hogy ne lehessen kimagyarázni. És ha Varga Judit még miniszter lenne, valószínűleg neki is meginogna a széke, hiszen úgy nézte végig mindezt miniszterként, hogy nem próbált meg semmit tenni a történtek ellen, de ő már visszavonult, ráadásul mostantól inkább a bántalmazó kapcsolata miatt lesz rá kíváncsi az ország, nem Schadl-ügyben.

A kormányzat működését, a miniszteri szerepeket és erőviszonyokat mindenesetre jól mutatja, hogy egy ilyen horderejű ügyben az igazságügyi miniszter csak a háttérből figyeli Rogán kavarását, és a férjének panaszkodik.

Aktív szereplőként pedig a felvételen csak Rogán és Polt Péter jelenik meg, róluk fogalmazódnak meg a legerősebb állítások. Róluk viszont valóban olyanok, amikbe illene belebukni – tudtak Völnerről, szóltak neki, hogy vigyázzon, mert nyomozás zajlik, ügyészségi iratokba nyúltak bele.

Hogy a politikai vetületen túl, jogilag mi következik a felvételből, lehet-e bizonyíték, behívják-e bármelyik szereplőt tanúskodni, lesz-e vádlott bárkiből, elkövette-e valaki a feljelentési kötelezettség elmulasztását, az majd kiderül, az nem politikai, hanem egy jogi elemzés témája.

Vargának nem volt elege a rendszerből

Nem hangzik el a felvételen a hétfő esti Magyar-interjú fő állítása, miszerint Varga Judit maffiának tartja a NER-t vagy a kormányt, amiből nem lehet kiszállni. Valójában a felvételen semmi utalás nincs arra, hogy Varga ott akarná hagyni a politikát, a posztját, vagy valamiből annyira elege lenne, hogy tenni akarna ellene.

A NER sem mindenható

A felvétel szerint kormányon belül sem tudták teljes mértékben irányítani az ügyet, ilyen értelemben megdől a mindent behálózó, katonai működésű NER legendája. Olyan mondatok hangoznak el, hogy „ti még nem láttátok, a sajtó meg már látta” az iratokat, amikből ráadásul nem is sikerült mindent kihúzatni, (erről bővebben a következő pontban), hogy az ügy egy pontján be akarják küldeni az ügyészségre „Dettit” (a minisztérium egy dolgozóját), hogy nézze meg, mi van az iratokban, vagyis magas szinten sem volt fogalmuk erről. Hogy „az a baj, hogy új dokumentumok is most már vannak benne”, illetve hogy „nem volt több lehetőségük”, mármint Rogánéknak, hogy mentsék Schadlt vagy magukat. Mind-mind arra utal, hogy valamennyire kicsúszott a kontroll a politika kezéből. Lehet, hogy nem véletlenül kapott aztán 2022-ben Rogán „szuper-titkosszolgálatokat”.

Az ügyészség Polt ellenében is működik (valamennyire)

Varga az ügyészségi iratokba való belepiszkálás ellenére is azt állítja, hogy az ügyészség független, mert Polt nem tud(ott) mindent elintézni, amire politikai kérést kapott, azaz „nem ura a helyzetnek” – ami ebben az esetben az igazságszolgáltatási rendszerről inkább pozitív megállapítás, és „csak” politikai értelemben, a kormány szempontjából negatív, hogy nem tud nekik megtenni mindent, amit kérnek tőle.