szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kegyelembotrányban kulcsszerepet játszó és tisztségeinek csak egy részétől megvált, de püspöki posztját megtartó Balog Zoltán továbbra is nagyköveti rangban képviselheti Magyarországot külföldön.

Novák Katalin kegyelmi botránya
Még a kormánypártok soraiban is komoly felzúdulást keltett, hogy Novák Katalin köztársasági elnök megkegyelmezett a bicskei gyermekotthonban történt pedofil ügy egyik érintettjének, K. Endrének. A botrányba Novák Katalin, valamint Varga Judit igazságügyi miniszter is belebukott. Az ügy legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

Balog Zoltán lemondott rendkívüli és meghatalmazotti nagyköveti rangjáról? – érdeklődött írásbeli kérdésében a Külgazdasági és Külügyminisztériumnál Csárdi Antal LMP-s országgyűlési képviselő. Arra is kíváncsi volt, hogy a tárca kezdeményezi-e Balog ezen – tényleges külszolgálattal nem, csupán a címmel és az útlevéllel járó – tisztségéből való visszahívását, és megtarthatja-e diplomata-útlevelét. 

A tárca válaszában – amit a Népszava vett észre – azt írta az ellenzéki képviselőnek, hogy a püspököt még 2019-ben nevezte ki nagykövetté a köztársasági elnök, így diplomata-útlevelet is kapott, amely jelenleg is érvényes. A kinevezésről annak idején a hvg.hu is írt, akkor az indok az volt, hogy így az exminiszterből lett püspök nagykövetként fogja külföldön ismertetni a magyar kormány kiemelt fontosságú társadalmi ügyekkel kapcsolatos eredményeit és céljait. 

Balog amúgy egy másik pozíciójától közben megvált: a kegyelembotrány kellős közepén, még februárban lemondott a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért (KKETTK) Alapítvány kuratóriumi tagságáról. Viszont továbbra is kuratóriumi tag az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítványban, illetve az V. kerületi önkormányzat által alapított Belváros–Lipótváros Egyházi Épületekért Közalapítványnak is a tagja maradt. 

Nemrég derült ki egyébként, hogy Huszain al-Muszallam, a vizes sportok világszövetségének korrupcióval vádolt kuvaiti elnöke és felesége néhány nap alatt magyar állampolgárságot kapott, és az elnök még magyar diplomata-útlevelet is. Rajta kívül sokaknak van még úgy diplomata-útlevelük, hogy nem diplomaták: Szöllősi Györgytől Dzsudzsák Balázsig: 

Szöllősi mellett ezreknek van diplomata útlevelük: ki és miért kapott ilyet Dzsudzsáktól Habonyon át Schadlig?

Az amerikaiak által feltartóztatott Szöllősi György fiaskója a példa arra, hogy a diplomata útlevél sem mindenható, mégis ezrével osztogatják. A diplomatákon, állami hivatalnokokon és parlamenti képviselőkön kívül, akiknek valóban szükségük van rá, tömegével kapnak ilyet az aktuális hatalom olyan különféle rendű-rangú kegyeltjei is, akik csak az okmány presztízse miatt villognak vele szívesen.