szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ingatlanok fenntartása költséges, de az értük kapott pénzből lehet fejleszteni a kerületet a fideszes vezetés szerint.

Igaz, hogy jelenleg 17 milliárd forint van az V. kerület számláján, de az olyan likvid (átmenetileg fel nem használt) pénz, amelynek a nagy részét 2024-ben ki kell majd fizetni különböző költségvetési tételek rendezésére – közölte a Belváros Önkormányzata a hvg.hu megkeresésére.

Ezzel a kerületi ellenzék frakcióját vezető szocialista politikus korábbi nyilatkozatára reagáltak. Kovács Alex Gábor az önkormányzat számláján lévő összegre hivatkozott, mikor azt mondta: semmi nem indokolja azt, hogy a fideszes vezetésű önkormányzat újabb hét ingatlant adjon el a becsült ár alatt, mindössze 400-450 ezer forintos négyzetméteráron.

Azt a Belváros Önkormányzat sem tagadta, hogy a becsült árnál olcsóbban adják el a jelenleg önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanokat, ugyanakkor azt állítja, hogy

  • a bevételéből minden esetben a közvagyont gyarapító, a Belváros fejlődését szolgáló értéknövelő beruházások valósulnak meg (ebből az összegből támogatják társasházak felújítását, és finanszírozzák egészségügyi eszközök beszerzését, illetve oktatási intézmények korszerűsítését is);
  • jellemzően olyan ingatlanoktól van szó, amelyeknek megvásárlását az ingatlanokat régóta bérlő személyek, vagy V. kerületi lakosok kezdeményezték;
  • az V. kerület számára ezeknek az ingatlanoknak a fenntartása nem gazdaságos, mert a tulajdonosi kötelezettségek anyagi terhet jelentenek, miközben az ingatlanok forgalmi értéke, bevételtermelő képesége alacsony, hasznosítási lehetőségük korlátozott.

Arról, hogy pontosan milyen ingatlanok értékesítéséről van szó, ebben a cikkünkben olvashatnak:

Telex: Újabb hét ingatlant adna el a becsült ár alatt a Belváros

Az ingatlanoktól mindössze 400-450 ezer forintos négyzetméteráron válnának meg.

A jelenlegi szabályozás szerint a belvárosi önkormányzat nem lakás célú ingatlanokat (tehát irodákat, üzlethelyiségeket, raktárakat) több mint egy év bérlői jogviszony után az értékbecsült ár 90 százalékáért eladhatja a bérlőnek. Ezt a szabályozást tavaly írták át, addig a bérlők egy év után a piaci ár 70 százalékáért szerezhették meg az ingatlanokat.

A „belvárosi módszerként" is elhíresült szabályozásról itt írtunk bővebben:

Átírták a szabályozást, amit az ingatlanmutyiknál „belvárosi módszerként" alkalmaztak

Vélhetően elfogytak az ingatlanok, viszont a Belvárosi Önkormányzat kezd kifogyni a pénzből, ezért változtatni kellett.