szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A cég szerint nehéz döntés volt megindítani az eljárást, amely előtt sokáig tárgyaltak a magyar kormány képviselőivel.

Magyarország az adásvételi szerződés értelmében kötelező erejű megrendelést adott le arra a 3 millió vakcinára, ami most a jogvita tárgyát képzi – válaszolta a hvg.hu kérdésére a Pfizer sajtóosztálya.

Az amerikai gyógyszergyártó magyarországi képviseletét azután kerestük meg, hogy kiderült, márciusban beperelték Magyarországot egy belga bíróságon, mert a magyar állam az ukrajnai háborúra hivatkozva 3 millió Cormirnaty oltóanyagot nem fizetett ki és nem vett át.

A bírósági dokumentumokról mi is írtunk, ezek szerint a magyar kormány 21 és félmilliárd forinttal tartozik. A Kormányzati Tájékoztatási Központ Brüsszelre mutogat, mint aki rájuk kényszerítette a vakcinák megrendelését, ezt az Európai Bizottság azóta cáfolta.

Pfizer vs. Magyarország: olyan vakcinákról folyik a vita, amelyekért a magyar kormány két éve még Canossát járt

Bírósági dokumentumok szerint a heti részletfizetést is felajánlotta a Pfizer a magyar kormánynak azokért az oltóanyagokért, amelyeknek az ügye most egy belga bíróság elé került. A magyar kormány a vakcinagyártó szerint 21 és félmilliárd forinttal tartozik - méghozzá azokért a vakcinákért, amelyekért két éve még lényegében könyörgött.

Az ügyről hosszan válaszolt a Pfizer is, mely megerősítette az eljárás tényét.

„Az elhúzódó szerződésszegést és a felek közötti jóhiszemű megbeszélések időszakát követően a Pfizer és a BioNTech azt a nehéz döntést hozta, hogy az év elején hivatalos eljárást indít Magyarország ellen” – írták.

Hozzátették, ők arra törekszenek, hogy a 2021 májusában aláírt, az Európai Unió ellátására vonatkozó szerződésük részeként a magyar kormány által szintén aláírt, a COVID-19 védőoltásra leadott megrendelésekkel kapcsolatban Magyarország teljesítse kötelezettségeit.

A kormánnyal azonban hiába állapodtak meg a szerződésben meghatározott szállítási ütemtervről, Magyarország megtagadta a 2022-ben leszállítandó adagok átvételét és kifizetését.

„A Pfizer és a BioNTech továbbra is elkötelezett a COVID-19 védőoltás szállítása mellett, a szerződéses megállapodásoknak megfelelően és a népegészségügyi érdekeket szem előtt tartva” - írták.

Véleményük szerint végig rendkívül rugalmasak voltak, alkalmazkodtak az uniós tagállamok helyzetéhez, ideértve olyan megoldásokat, mint a szállítások átütemezése, európai gyártási lánc létrehozása, valamint egy központi raktár kialakítása.

Ezek után állapodtak meg idén májusában az Európai Bizottsággal az eredeti szerződés megújításáról. Ennek részletei továbbra is bizalmasak, de – mint írták – a tagállamok elfogadták a szerződés feltételeit, amelyet az Európai Bizottság írt alá a nevükben. A vakcinabeszerzési megállapodásokat nyilvánosságra is hozták.

„Továbbra is együttműködünk az Európai Bizottsággal és a kormányokkal, hogy pragmatikus megoldásokat találjunk a világjárvánnyal kapcsolatos folyamatosan változó szükségletekre mindeközben biztosítva, hogy a Pfizer és a BioNTech továbbra is eleget tegyen a COVID-19 védőoltások Európai Unióba történő szállítására vonatkozó valamennyi szerződéses kötelezettségének” – zárul a cég válasza.