Tetszett a cikk?

Magyarország az egyetlen tagország az Európai Unióban, ahol még mindig receptre írják fel a gyógyszert, a szülész-nőgyógyászat tagozat most szavazásra bocsátotta a kérdést. Döntést azonban nem ők hoznak.

Támogatja a sürgősségi fogamzásgátló tabletta vénykötelességének eltörlését az Egészségügyi Szakmai Kollégium szülészet és nőgyógyászat tagozata – értesült szakmai forrásokból a hvg.hu.

Úgy tudjuk, hogy a kérdést szavazásra bocsátották a tavaly óta új vezetésű tagozaton belül, ennek lett az eredménye, hogy támogatnák, hogy Magyarországon is recept nélkül lehessen kiadni a gyógyszert.

Ez a vélemény ugyanakkor nem kötelező érvényű, az ehhez hasonló döntéseket a kormány, azon belül is az egészségügyért felelős Belügyminisztérium hozza. Az üggyel kapcsolatban kérdéseket küldtünk a szakmai tagozatnak, ha válaszolnak, frissítjük cikkünket.

Mióta a lengyel kormány úgy döntött, hogy eltörli a sürgősségi fogamzásgátlók vénykötelességét, Magyarország maradt az egyedüli ország az EU-ban, ahol továbbra is receptköteles a tabletta. A Patent Egyesület nemrég petíciót is indított ennek megváltoztatásáért.

Egyedül marad Magyarország az EU-ban az esemény utáni tabletták szigorú szabályozásával

Az új lengyel kormány eltörli a sürgősségi fogamzásgátlók vénykötelességét, így Magyarország marad az egyedüli ország az EU-ban, ahol továbbra is receptköteles a tabletta. Emiatt most sok év után újra előtérbe került az ügy, több tízezer ember követeli a jelenlegi rendszer lazítását.

Mint ahogy azt korábban megírtuk, Magyarországon 2011-ben egy másfél éves, még 2009-ben indult engedélyezési eljárás után az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) engedélyezte egy sürgősségi fogamzásgátló készítmény recept nélküli forgalomba hozatalát, de a Fidesz 2010-es hatalomra kerülése után az OGYI beleolvadt a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézetbe (GYEMSZI), amelynek főigazgatója azonnal felülvizsgálatot rendelt el az ügyben, amint az bekerült a hírekbe. Végül a GYEMSZI a konkrét gyógyszer forgalomba hozatali engedélyt hivatalból úgy módosította, hogy az is csak receptre legyen kapható.

2015-ben az EU-s ajánlással szembemenve, az Emberi Erőforrások Minisztériuma is ragaszkodott ahhoz, hogy a sürgősségi fogamzásgátlók semelyik fajtájához ne lehessen recept nélkül hozzájutni.

Ezt betegbiztonsági kockázatokkal indokolták, annak ellenére, hogy a WHO állásfoglalása szerint biztonságos módszer az esemény utáni tabletta alkalmazása, ráadásul az ENSZ szakbizottsága, a CEDAW már két évvel korábban, 2013-ban azt szorgalmazta, hogy a magyar állam szüntesse meg a sürgősségi fogamzásgátlás vénykötelességét.

A jelenlegi rendszerben alapesetben lakhely szerint illetékes nőgyógyászati rendelőben vagy a háziorvosnál írják fel a receptet, de könnyen előfordulhat, hogy erre nincs azonnal lehetőség, és sok nő megalázó helyzetben, beszólások között jut csak hozzá ahhoz a gyógyszerhez, melyhez más uniós országokban a gyógyszertárban gond nélkül hozzá lehet jutni.

Nem az a baj a sürgősségi fogamzásgátlással, hogy hány tabletta fogy Magyarországon

Az esemény utáni tabletták eladási számai nem mondanak el többet az abortuszról, mintha az óvszereladási statisztikákat nézegetnénk.

Fontos kiemelni, hogy az esemény utáni tabletta nem abortusztabletta. A sürgősségi fogamzásgátló tabletták csak megelőzni képesek a terhességet, megszakításra nem alkalmasak. A terhesség ugyanis a petesejt és a spermium találkozásának pillanatában jön létre. Ahogy korábbi cikkünkben Benkovics Júlia, nőgyógyász fogalmazott:

Az esemény utáni fogamzásgátló tabletta azt az agyi LH-csúcsot gátolja meg, ami kiváltja a peteérést, vagyis azt akadályozza meg, hogy a petesejt egyáltalán elinduljon erre a randevúra.

A rendszeresen szedett hormonális fogamzásgátló tabletta is ugyanezen az elven működik, csak az a progesztint (azaz szintetikus sárgatesthormont) kisebb mennyiségben adagolva gátolja a peteérést.