szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Közös járőrszolgálatot láthatnak el a jövőben magyar és kínai rendőrök – erősítette meg a Belügyminisztérium. A tárca szerint főleg idegenforgalmilag kiemelt területeken járőrözhetnek, de például a várható nagyszámú ázsiai vendégmunkás miatt helyi civilek szerint Debrecen is érintett lehet, amiből viszont egy helyi civil szervezet nem kér. Nem hivatalos kínai rendőrőrsök amúgy már régóta működnek itthon.

Közös járőrszolgálatot láthatnak el a magyar és kínai rendőrök, erről állapodott meg Pintér Sándor a kínai közbiztonsági miniszterrel február közepén – írja a Telex. A portálnak a Belügyminisztérium megerősítette, hogy „a két ország rendőrei a jövőben közösen láthatnak el járőrszolgálatot”. 

A tárca közlése szerint a kezdeményezés segíti „a két ország állampolgárai és hatóságai közötti hatékonyabb kommunikációt, javítva a belbiztonságot és a közrendet”. Ez azt is jelenti, hogy kormányzat megerősítette a Die Welt értesülését, amiről a hvg360-on is írtunk, és amely szerint

kínai rendőrök járőrözhetnek olyan városokban, amelyeket nagy számban keresnek fel az ázsiai nagyhatalomból érkező turisták.

Die Welt: Furcsa megállapodást kötött a magyar kormány Kínával – jöhetnek a kínai rendőrök?

Az a megállapodás, amelyet Magyarország Kínával kötött, nagyon hasonlít arra, amelyet néhány éve Szerbiával is megkötöttek a kínaiak, és amelynek értelmében kínai rendőrök járőrözhetnek olyan városokban, amelyeket nagy számban keresnek fel az ázsiai nagyhatalomból érkező turisták.

A turisztikai szálat erősíti a Belügyminisztérium Telexnek küldött válasza is, mivel azt írták: az együttműködés célja „a két ország idegenforgalmi területei biztonságának javítása a turisztikai csúcsidőszakokban és általában a nagyobb tömegeket vonzó események alkalmával”. 

„Hasonló megállapodások megkötése nem példa nélküli, magyar rendőrök is segítik horvát kollégáik munkáját a horvát tengerparton a turisztikai főszezonban, osztrák rendőrök is láttak már el magyar kollégáikkal közös szolgálatot a Balatonnál” – magyarázta a turisztikai célzatot a tárca.  

Ám más is lehet a háttérben – hívta fel a figyelmet a Die Welt is –, méghozzá az, hogy a magyar–kínai megállapodás alapján „a kínai biztonsági szervek kiterjeszthetik megfigyelő hálózatukat Európában – részint a saját, a rezsimtől eltérően gondolkodó emigráns polgárai magyarországi ellenőrzésére”.

Arról a hvg.hu is írt, hogy a kínai miniszterrel Orbán Viktor is találkozott, és a kínai állami média szerint a turisztikán túlmutató megállapodás részeként „Kína felajánlotta, hogy a kereskedelmi és befektetési kapcsolatokon túl közbiztonsági kérdésekben is támogatja Magyarországot”. 

Kína közbiztonsági kérdésekben adhat majd tanácsokat a magyar kormánynak

A Reuters szerint ebben is megegyezett Orbán Viktorral múlt heti tárgyalásán a kínai szakminiszter.

Az nem titok, erről többször írtunk, hogy Kína illegális rendőrőrsök nemzetközi hálózatát működteti, és ilyen Budapesten is van, Józsefvárosban és Kőbányán. Ezek hivatalosan „szolgáltatóállomások”, de jogvédők szerint a kínai rendőrség kihelyezett, a diaszpóra vegzálására használt irodái. 

Illegális kínai rendőrőrs működhetett Budapesten a Belügyminisztérium tudta nélkül

Egészen a közelmúltig Budapesten két helyen üzemelhetett olyan kínai “szolgáltató állomás”, amelyeket jogvédők a kínai rendőrség illegálisan kihelyezett és a diaszpóra vegzálására is használt irodájaként azonosítottak. Négy kontinensen legalább harminc ilyen állomást lepleztek le, a Belügyminisztérium mindazonáltal nem tud a kínai rendőrség magyarországi jelenlétéről.

A hvg.hu-nak adott interjújában Jing-Jie Chen, a világszerte működő kínai rendőrségi állomásokat leleplező madridi székhelyű Safeguard Defenders kutatója is megerősítette, hogy Budapesten két ilyen állomást azonosítottak, ezek rendszerint létező egyesületek fedésében működnek. 

„Akár kínai származású magyarokat is célba vehetnek a titkos kínai rendőrőrsök emberei”

Nemcsak a Magyarországon élő kínai állampolgárok, de akár kínai hátterű magyar állampolgárok is célpontjai lehetnek a kínai rezsimnek, amely illegális módszereket alkalmaz, sőt akár emberrablásokat is elkövet, ha azt szeretné, hogy a célszemély visszamenjen Kínába – mondta a hvg.hu-nak adott interjújában Jing-Jie Chen, annak a madridi székhelyű Safeguard Defendersnek a kutatója, amely nemrég világszerte leleplezte az illegálisan működő kínai rendőrségi állomásokat.

Közben tiltakozó közleményt adott ki a Civil Fórum Debrecen Egyesület. Attól tartanak, a kínai kormánnyal kötött megállapodás alapján „nagyobb kínai csoportok letelepedése, munkavállalása esetén a kínai belügyi szervek képviselői végezhetik a közbiztonság fenntartását hazánkban”. 

A civil szervezet emlékeztetett, hogy „a kínai érdekeltségű gyárak létesítése miatt jelentős ázsiai munkaerő érkezik Debrecenbe”, és aggályosnak tartanák, ha városban a kínai hatóságok megjelennének és intézkednének, mivel ez „a debreceniek közhangulatát nagymértékben rontaná”.