Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Február 25-én műtötték a Miniszterelnökséget vezető minisztert, azóta a kormányzat semmit nem árul el az állapotáról. Úgy tudjuk, Gulyás a Honvédkórházban kapott az állami vezetőknek járó kiemelt egészségügyi ellátást, és ha az irodába nem is tért még vissza, néhány papírt már aláírt.

A kormányzat nem adott semmilyen információt február 25-e óta az aznap esti szűkszavú hivatalos közleményen kívül a kormány egyik legfontosabb tagja, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter állapotáról, aki váratlanul kórházba került és megműtötték. 

A hvg.hu is megírta, hogy a Miniszterelnökség vasárnap esti közleménye szerint Gulyás Gergelyt „megműtötték, a beavatkozás sikeres volt”. Hozzátették: „a műtétet követő rehabilitáció időszakában” Gulyást Panyi Miklós államtitkár helyettesíti a parlamentben és a kormányülésen”. 

Mivel Gulyás Gergely kormányzati feladatai és az általa vezetett tárca a kormányzat talán legfontosabb területeit érintik, a kormányzati munka folytonossága szempontjából sem mindegy, hogy meddig tart a jelzett „rehabilitáció”, és mikor térhet vissza a munkába a miniszter. 

Azonban sem Gulyás betegségéről, sem az operáció jellegéről vagy a lábadozási idő hosszáról nem közölt később a kormányzat semmilyen részletet, és azt sem lehetett tudni, hogy a Gulyás Gergely által tartott kormányinfókat érinti-e a miniszter lábadozása.

A hvg.hu február 27-én kérdéseket küldött a Miniszterelnökségnek, de választ nem kaptunk. Február 29-én, mivel közben értesültünk a miniszteren elvégzett műtétről és arról, hogy hol operálták, illetve ápolják, újabb kérdést küldtünk a tárcának és a Kormányzati Tájékoztatási Központnak is, de hiába. 

Eközben Gulyás Gergely Facebook-oldala és Instagram-profilja február 25-e délelőtt óta nem frissült, hivatalos szereplése nem volt, a február 26-i államfőválasztó parlamenti ülésen, a február 28-i kormányülésen és a március 5-i nagyköveti értekezleten is Panyi Miklós államtitkár helyettesítette. 

A személyiségi és betegjogok tiszteletben tartása miatt a hvg.hu-hoz Gulyás Gergely műtétjéről eljutott, kormányzati részről meg nem erősített híreket nem részletezzük, de információink szerint Gulyás Gergelyt az Észak-pesti Centrumkórház – Honvédkórházban műtötték, és ott is ápolták, ahol 

az állami vezetőknek járó kiemelt egészségügyi ellátást kapta.

A vonatkozó kormányrendelet szerint ugyanis az állami vezetőnek számító miniszterek két helyszínen vehetik igénybe a nekik járó „kiemelt egészségügyi ellátást”: az Észak-pesti Centrumkórház – Honvédkórházban, illetve az Észak-budai Szent János Centrumkórházban.

A miniszternél magasabb kormányzati szereplőknek és a közjogi méltóságoknak, illetve a miniszteri szint alatt az államtitkároknak és a politikai igazgatónak is járó kiemelt egészségügyi ellátás a 2010 előtti ciklusban megszűnt, ám az Orbán-kabinet 2011-ben visszaállította, és 2018-ban ellenzéki javaslatra nem volt hajlandó lemondani a Fidesz–KDNP az állami vezetők VIP kórházi ellátásáról.

A hvg.hu úgy tudja, a múlt hét elején Gulyás még kórházban volt, de hivatalos közlés hiányában nem tudni, hogy már otthonában lábadozik-e, meddig tart a „rehabilitációja”, illetve mikor mehet be újra dolgozni a Miniszterelnökségre, mikor vállalhat hivatalos programot, mikor lehet újra kormányinfó. 

Annyi biztos, hogy ha az irodába még nem is tud bejárni, néhány dokumentumot már aláírt – ezt persze megteheti a kórházból vagy otthonról, akár elektronikusan is. A március 5-i Magyar Közlöny szerint február 28-án ellenjegyezte Kövér László két határozatait, és maga is kiadott egy rendeletet. 

Ami az állami vezetőknek járó kiemelt egészségügyi ellátás részleteit illeti, korábban a Blikk azt írta: tévés, klímás, fürdőszobás, széffel felszerelt, „kiemelt komfortfokozatú”, golyóálló üvegű szobákról van szó, a legmagasabb közjogi méltóságok esetében az őröknek külön szolgálati helyiséggel. 

Az Orbán-kormány egyébként tavaly tavasszal újabb személyi kört vont be a Honvédkórházban elérhető – nem kiemelt – egészségügyi szolgáltatást igénybe vevők közé. Ekkor kerültek be az amúgy is terjedelmes listát kitevő jogosulti körbe a Nemzet Sportolója és a Nemzet Színésze cím birtokosai is.