Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

A vezérkari főnök egy interjúban ismerte el, amit a hvg.hu korábban megírt, és amiről a szaktárca és a honvédség is hónapokig hallgatott: két, Koszovóban megsérült magyar katonának is amputálni kellett a lábát. Böröndi Gábor szerint mindketten művégtagot kaptak és visszatértek a szolgálatba.

Hosszú, javarészt a most zárult nagy nemzetközi hadgyakorlatról, a honvédségi toborzókampányról, a külföldi katonai missziókról és a honvédséghez érkező új technikai eszközök beszerzéséről szóló interjút adott a kormánypárti Magyar Nemzetnek a Magyar Honvédség vezérkari főnöke.

Az interjú talán egyetlen informatív része, hogy amikor Böröndi Gábor vezérezredes kapott egy kérdést a május 29-i, koszovói támadásban megsérült magyar KFOR-katonák állapotáról, akkor elismert egy hivatalosan eddig elhallgatott tényt is, amiről a hvg.hu szeptemberben írt már:

a hivatalosan bevallott eggyel szemben két sérült katona lábát is amputálni kellett.

Két, Koszovóban megsérült magyar KFOR-katonának is amputálni kellett a lábát

Nemcsak a hivatalosan közölt egy, hanem két, Koszovóban megsérült magyar KFOR-katona lábát is amputálni kellett - értesült a hvg.hu. Egyiküknél ráadásul felmerült, hogy ehhez a beavatkozáshoz egy késlekedés vezethetett. A műhiba-gyanú nyomán indult vizsgálatról senki nem közöl semmit, ahogy arról sem tudni, mire jutott az ilyenkor kötelező ténymegállapító helyszíni vizsgálat.

Böröndi ugyanis azt mondta a sérültekről az interjúban: a 27 sérült többsége felépült, “de sajnos két bajtársunknak amputálni kellett a lábát”. Hozzátette: “Művégtagot kaptak, rehabilitáción estek át és visszakerültek eredeti beosztásukba: egyikük szakaszparancsnok, másikuk híradó altiszt”.

A vezérkari főnök beismerése annyiban új, hogy amíg a hvg.hu meg nem írta, addig – sőt azóta is, mert utóbb sem kommentálták a hírt – hivatalosan csak egy “végtagamputációról” lehetett tudni. Vagyis arról sem, hogy egy katonának a lábát kellett amputálni, arról pedig pláne nem, hogy kettőét.

Mint ismert, május 29-én Zvecsanban szerbek támadtak rá a többségében magyar KFOR-katonákra, kellemetlen helyzetbe hozva a magyar kormányzatot, amely szövetségesként és barátként beszél Vucic Szerbiájáról, így nem meglepő, hogy a szerbeket nem is említették itthon az eset után.

A NATO békefenntartó erejének katonáit azért vetették be aznap tömegoszlatási feladatokra a koszovói település polgármesteri hivatalánál, mert szerb tüntetők amiatt tiltakoztak, hogy az albán nemzetiségű polgármester el akarta foglalni hivatalát a többségében szerbek lakta városban.

Koszovóban a háború közelébe hergelik egymást a szerbek és az albánok

Nem csökken a feszültség a Szerbiától 2008-ban elszakadt Koszovóban, ahol szerb fegyveresek megpróbáltak elfoglalni egy falut. Alekszandar Vucsics szerb államfőt vádolják Pristinában a válság szándékos mélyítésével.

A véres összecsapássá fajult demonstráció során a szerbek nemcsak üveggel, kövekkel támadtak a KFOR-katonákra, hanem házi készítésű robbanószerkezetekkel és fegyverrel is. Az olasz és magyar katonákat ért támadás során a repeszek súlyos, nagy vérveszteséggel járó sebeket okoztak.

A hvg.hu akkor úgy értesült, hogy a két végtagamputáció egyike talán elkerülhető lett volna, ha a kapott kezelés során minden szakszerűen történik. Felvetődött a műhibagyanú, illetve az, hogy a beteg ellátása, kezelése a legszakszerűbben történt-e, és azt az információt kaptuk, hogy vizsgálat is indult az ügyben, de erről is hallgatnak az érintettek.

A Magyar Nemzet interjúja amúgy egyáltalán, egy kérdés erejéig sem tért ki a Magyar Honvédség és több tízezer ember életét befolyásoló döntésekre, kormányzati intézkedésekre illetve tervekre, amelyek a közelmúltban a politikában és az állományban is komoly ellenérzéseket váltottak ki.

A honvédség átalakítását célzó javaslatok része az Alaptörvény-módosítás, miszerint a haza védelme “nemzeti ügy”, de része a szakszervezetek megszüntetése és az is, hogy biankó kormányzati felhatalmazást kap a szakminiszter szinte bármire. A “lopakodó” jogalkotást már meg is kezdték:

Nekikezd a katonaság átalakításának a kormány, első lépésként jön a "különös szolgálati rend"

Egy más témájú törvényjavaslatba rejtette el a kormány azt a kétmondatos jogszabálymódosítást, amely fenekestül forgathatja fel több tízezer katona életét. Úgy tudjuk, ez csak az első hulláma a honvédségi állományra vonatkozó szabályok tervezett "rugalmasabbá" tételének. Jöhet a sávos fizetés és a teljesítményértékelés, mostani formájában megszűnhet a szabadság és a túlóra is.