Here Comes the Sun: mi köze a popzenének az időjáráshoz?

2024. feb 20. 11:55
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
A Beatles brit popegyüttes bohóckodik a Hollywood Hills-i búvóhelyük ugródeszkáján kanadai és amerikai turnéjuk során, 1964. augusztus 28-án. Balról jobbra: Ringo Starr, John Lennon (1940-1980), George Harrison (1943-2001) és Paul McCartney. A gombafejűek az időjárásra is érzékeny voltak: az összes Beatles-nóta 15 százaléka szól az esőről és a napsütésről / Fotó: Getty Images

A Beatles brit együttes a kanadai és amerikai turnéjuk során használt Hollywood Hills-i búvóhelyük ugródeszkáján bohóckodik, 1964. augusztus 28-án. Balról jobbra: Ringo Starr, John Lennon (1940-1980), George Harrison (1943-2001) és Paul McCartney. A zenekar az időjárásra is érzékeny volt: az összes Beatles-nóta 15 százaléka szól az esőről és a napsütésről / Fotó: Getty Images

Nagyon is sok! Legalábbis ez az eredménye egy kiterjedt oxfordi vizsgálatnak. Készítettünk egy miniinterjút a kutatás vezetőjével.

Angol kutatók egy nagy karaokeadatbank 755 popdalának szövegét elemezték, és megállapították, hogy közülük 418 az időjárásról szól. Karen Aplin, az oxfordi egyetem fizikusa elmagyarázza, mi ebben az érdekes, és miért használják fel az időjárást sokkal kifinomultabban a popzenében, mint a klasszikus műfajokban.

Ön Oxfordban kutat, és felfedezi, hogy a Beatles különösen gyakran énekelt az időjárásról. Elég brit ez a téma, nem?

Kézenfekvő a feltételezés – az időjárás nálunk, Nagy-Britanniában valóban különleges szerepet játszik. Az egész azonban ennél mégis komplexebb. Bob Dylan összes dalának egyharmada szintén az időjárásról szól, pedig ő amerikai. Dylan ráadásul vezetett valamikor egy rádióadást is, amely csak a zenében szereplő időjárásról szólt. A Beatlesnél ez az arány 15 százalék – ez a második helyhez elég.

Ez miért annyira érdekes?

Nos, igen, nagyon szórakoztató volt ezen a tanulmányon dolgozni. De, azért felvetődik itt egy komoly kérdés is: hogyan befolyásolja a művészt a környezete? És ezt korábban még soha sem vizsgálták a zene és az időjárás esetében.

Milyen összefüggéseket találtak?

Valamennyi időjárásdal 30 százaléka a szerelemről szól. Az időjárási jelenségek általában szorosan kapcsolódnak az érzelmekhez. A nap például jelképezi az örömöt, az eső a szomorúságot – ez eddig nyilvánvaló. De hogy a szivárvány a vidámságot, a derűt szimbolizálja, az meglepett. A klasszikus zenében egyébként sokkal ritkábban jelenik meg ez a szint, ott egy zörejt legtöbbször egy az egyben imitálnak, például az esőcseppekét. A popzene ebből a szempontból igényesebb.

A „napdalok” sikeresebbek, mint az „esőnóták”?

Legalábbis a sunshine (napfény) fordul elő a leggyakrabban, a szivárvány pedig különösen sűrűn hallható az 1950-es évek dalaiban. Ezután következik az eső, legritkábban a hóvihar fordul elő.

Hogyan jutott eszébe ez az ötlet?

Korábban nagybőgőztem. A zenekarban mindig nekem kellett a mennydörgést utánoznom. Azóta kísért ez a téma.

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

tudomány

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

popzene időjárás Beatles dalszövegek könnyűzene