szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A polgármester szerint a kormány nem hajlandó egyeztetni azokkal, akiket érint a beruházás, ebben pedig csendestársa a Magyar Katolikus Egyház és az egyetem is.

A kormány utólagosan, visszamenőleges hatállyal rendeletben akarja ellehetetleníteni, hogy kiemelt állami beruházások által érintett épületek esetében a helyi önkormányzat egyedi védettséget biztosíthasson számukra. Emellett azt is rendeletbe foglalta, hogy az eljáró hatóság a beruházással érintett ingatlan vonatkozásában vagy azzal összefüggésben helyi önkormányzat által megállapított örökségvédelmi követelményeket nem veheti figyelembe – írja Pikó András, a VIII. kerület polgármestere a közösségi oldalán.

A polgármester szerint a rendeletet amiatt hozták, hogy a Magyar Rádió épületei helyén létrejöhessen a Pázmány Campust, de „az összes magyarországi önkormányzatot kiforgatja a még meglévő maradék építéshatósági jogaiból, és elveszi a lehetőségét is hogy közük és beleszólásuk lehessen abba, mit épít az állam vagy valamelyik lekötelezettje az önkormányzatuk területén”. Azt is hozzátette:

ezt a rendeletet Alkotmánybíróságon kell megtámadni”.

Ahogy korábban a hvg.hu is beszámolt róla, a kormány a Magyar Rádió épületeit ingyen kívánja a Pázmány Péter Katolikus Egyetem számára biztosítani, az új, belvárosi campus létrehozásához.

Nem ez az első eset, hogy az oktatási beruházásoknak nem kell megfelelni a helyi előírásoknak, a szegedi püspökség iskolai beruházásánál is nagy vita alakult a város és a kormány között, amelyet végül a kormány rendeleti úton oldott meg és támogatta meg az egyházi célokat az önkormányzat mellőzésével.

Pikó azt is felvetette: „Szóval így képzeli el Orbán Viktor és Lázár János azt a társadalmi párbeszédet, amit az október végén elfogadott beruházási törvényben biztosítanak az állami építési beruházással közvetlenül és közvetetten érintettek részére. Szóba állunk veletek, ha akarunk, ha nem akarunk, akkor pedig erővel átnyomjuk rajtatok az akaratunkat. Józsefvárosban ez most azt jelenti, hogy le akarják bontani a Magyar Rádió 8 épületét, veszélyeztetve ezzel a környéken élők életének és otthonainak biztonságát és a főváros működését.”

Pikó arról is írt, hogy az épületek elbontásához nem készítettek környezetvédelmi és statikai hatástanulmányt, így nem tudni, hogy a munkálatok mekkora porszennyezéssel, zajjal és rezgéssel járnak, és hogy a bontás és az építés milyen károkat okozhat a régi lakóépületekben. „Fogalmunk sincs, hogy a 35 ezer köbméter sittet hogyan akarják a területről elszállítani, csak azt tudjuk, hogy egy éven keresztül tart majd a bontás, és ennyi sitt elszállításához 24 ezer 3,5 tonnás teherautóra lesz majd szükség” – tette hozzá.

A polgármester szerint lenne mit megbeszélni, de a kormány nem kíván egyeztetni a bontásról, ebben pedig csendestársa a Magyar Katolikus Egyház és az egyetem is. Hozzátette: nem ellenségei a beruházásnak, de a saját jogaiknak sem, amelyekért küzdeni fognak.

December 11-én 18 órától a Józsefvárosi Önkormányzat közmeghallgatást tart a Pázmány-projekt témájában. A polgármester arra kér mindenkit, hogy vegyen részt a párbeszédben.

Kiírták a közbeszerzést a Rádió egykori épületeinek bontására

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusának helyszínéről csaknem 38 ezer köbméter törmeléket kell majd elszállítani.