szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fodor Gábor szerint alaptalan „összeesküvés-elmélet”, hogy a Fidesz megrendelésére fogalmazta volna meg a választási szabályokat átíró javaslatát. Az ötlete alapján a Mi Hazánk által benyújtott törvénymódosító mindenesetre a kormánypártoknak is kedvezne, a Karácsony Gergelyt támogató ellenzék viszont rosszul járna vele.

Önkormányzati választások
Marad-e Budapest főpolgármestere Karácsony Gergely? Melyik városokban lehet esélye az ellenzéknek? Megrengethetik-e a közéleti botrányok a Fidesz helyi bástyáit? Június 9-én kiderül - kövesse velünk a 2024-es önkormányzati választások legfontosabb híreit!
Friss cikkek a témában
Fodor Gábor, a Fidesz alapító tagja, majd a Szabad Demokraták Szövetségének és a Liberálisoknak az elnöke szerint azért kell módosítani a fővárosban a választási törvényt, mert „sem a Fidesz, sem az ellenzék nem foglalkozik stratégiailag Budapesttel”. A politikus az ATV-ben úgy nyilatkozott: csak összeesküvés-elmélet, hogy a kormánypárt megrendelésére kezdeményezte a folyamatot.

Az önkormányzati választás rendszernek a fővárosi közgyűlés összetételét átíró javaslatot Fodor októberben egy publicisztikában vetette fel. Az ötlete alapján egy hónappal később a Mi Hazánk törvényjavaslatot nyújtott be, amelyet – úgy tűnik – a parlamentben a kormánypártok is hajlandóak lennének támogatni. A politikus úgy fogalmazott:

távol áll tőlem, hogy velem bárki, akár a Fidesz, akár az ellenzék bármit megírasson, én hála istennek olyan helyzetben vagyok, hogy azt írok meg, amit akarok”.

A hvg.hu is beszámolt arról, hogy miután a Fidesz – más ellenzéki javaslatokkal ellentétben – semmilyen akadályt nem gördített a Mi Hazánk törvénymódosító javaslata elé, sőt aktívan segítette, hogy az minél hamarabb a parlament elé kerüljön, az Országgyűlés a múlt héten már meg is kezdte a javaslat vitáját. A vitában pedig Nacsa Lőrinc (KDNP) a kormánypártok nevében jelezte:

akár tudjuk is támogatni”.

A javaslat visszaállítaná a Fővárosi Közgyűlés választásának 2014 előtti szabályait, amelyeket akkor a Fidesz ötletére szintén néhány hónappal a választások előtt írtak át, és az ellenzék akkor ugyanígy kiakadt, mint most. A rendszer most úgy néz ki, hogy a főpolgármester, a 23 kerületi polgármester és 9, kompenzációs listáról bejutó képviselő alkotja a közgyűlést.

Ezzel szemben Fodor Gábor ötlete alapján a Mi Hazánk által benyújtott javaslat a régi-új rendszer listás választás útján töltené fel a közgyűlést, amely egy speciális számítási móddal, nagyjából a leadott szavazatoknak megfelelően, pontosabban képezi le a választói akaratot, és így bejuthatnak a testületbe a kisebb pártok is.

Csakhogy ez éppen most – néhány hónappal a jövő júniusi választás előtt – úgy tűnik, hogy a közgyűlésbe frissen bejutó kisebb pártoknak, így a Mi Hazánknak és a Kutyapártnak, valamint a Fidesznek kedvez leginkább, a főpolgármester mögött összezáró ellenzéki tömb viszont rosszabbul járna. Elemzésünkben megírtuk, hogy utóbbi három hellyel kevesebbre számíthatnának:

Karácsonyék három embert veszíthetnek, a Kutyapárt királycsináló lehet az új választási törvénytervezet alapján

Alighanem már csak némi politikai színjáték és talán a közvetlen főpolgármester-választás eltörlését célzó szövegmódosítás van hátra, aztán a kormánypártok szavazatával a Mi Hazánk javaslatára átírják az önkormányzati választás Budapestet érintő szabályait. Ez jelentősen megnehezítheti Karácsony újabb ciklusát, hiszen a tervezett módszert modellezve bizonyítható, hogy a változtatás a kormánypártoknak kedvezne.

Nem meglepő, hogy a Fidesz és a Mi Hazánk politikai kooperációját a Karácsony mögött álló ellenzékiek élesen bírálták, és a Demokratikus Koalíció fel is vetette, hogy ennek „kivédésére” induljanak jövőre közös ellenzéki listán. Erről még nincs pártközi egyezség, így nem döntött a DK-s felvetésről például a Momentum sem, amelynek fővárosi mozgásáról itt írtunk részletesen:

Több frontot nyitott a Momentum Budapesten: Karácsonnyal kiegyeztek, a DK-val nehéz lesz, a közös lista sem biztos

Az önkormányzati választásra készülve a Momentumnak az VI. és a VIII. kerület megvan, de ez messze nem az, amire vágynak. Karácsony és a Párbeszéd az V., XII., és XXIII. kerületben is támogatja a momentumos jelöltet, de a DK-tól sokkal több kerület függ még.