Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Ahol muszáj, a Momentum együttműködik a választásokon a többi ellenzéki párttal, de a közös listából nem kér, viszont előválasztásokra nyitott akár öt helyen is. A pártban Vitézy Dávidot Ungár és Orbán közös jelöltjének tartják, Karácsonnyal 90 százalékban egyetértenek, a DK szapulásából kicsit visszavesznek, és már 2026-ra készülnek, bár az ÁSZ-bírságok a Momentumot is padlóra küldhetik.

Európai parlamenti választások
Várható-e politikai fordulat az Európai Parlamentben? Megerősödhet-e a szélsőjobboldal? Ki az úr a magyarországi ellenzéki térfélen? Van-e esélyük a kisebb pártoknak? Június 9-én 21 képviselőt juttathatunk be az uniós törvényhozásba újabb öt évre - a pártok és jelöltek esélyeit és az EP-választások eredményeit cikksorozatunkban követhetik.
Friss cikkek a témában

Pénteken Karácsony Gergely részvételével egyeztetésre ülnek le az ellenzéki pártok, hogy az önkormányzati választási együttműködés még nyitott kérdéseiről tárgyaljanak – hangzott el a Momentum szerdai tájékoztatóján, melyet a párt három elnökségi tagja, Bedő Dávid, Hajnal Miklós és Tompos Márton tartott. Őket a Donáth Annát is elnökké emelő friss tisztújításon választották meg.

Hajnal Miklós, a Momentum kampányfőnöke azt mondta, a jövőbeni megbeszélésre természetesen az LMP is meghívást kapott, kérdés, ott lesz-e. Az LMP úgy is szóba került, hogy a momentumos politikusok szerint a zöldpárt által főpolgármester-jelöltként győzködött Vitézy Dávid "Ungár Péter és Orbán Viktor közös jelöltje”. A főpolgármesteri posztra amúgy a Momentum szerint nem lesz előválasztás.

Hajnal Miklós vezeti a Momentum kampányát a júniusi választásokra
Reviczky Zsolt

Máshol viszont akár lehetne is előválasztás – tették hozzá. Például Győrben, ahol “mindent meg kell tenni, hogy egy jelölt legyen”, Zuglóban (ahol a Medián friss mérése szerint a Momentum jelöltje előzi a regnáló MSZP-s Horváth Csaba polgármestert), Budafokon, ahol a Momentum és a DK is saját jelölttel készül, továbbá az V. és a XII. kerületekben, ahol szintén vannak más jelöltek is a momentumosok mellett.

Viszont, ha lesznek előválasztások, a Momentum szerint ezeket március végéig le kell zárni, és meg kell hozni a döntést náluk is az önkormányzati választási listákról, a fővárosiról és a megyeiekről (az EP-listát már korábban elfogadták, azt Donáth vezeti). A Momentum azt tervezi, hogy minden megyében listát állít, ám az ellenzéki közös fővárosi listát továbbra sem támogatják, mert “2022-ben láttuk, hogy a közös lista hátránya a víziómentes, lebutított közös program”.

A Momentum javaslata, hogy legyen külön Momentum–Párbeszéd közös lista Budapesten – bár ezt eddig a Párbeszéd elutasította –, mindenki más, aki akar, az álljon össze egy másik ellenzéki listára. Ha ebben nem lesz megegyezés, akkor viszont a Momentum inkább különlistán indul, politikusaik pedig azt ígérték, hogy így sem veszik el szavazat, mert az 5 százalékos küszöböt úgyis elérik.

Bedő Dávid elnökségi tag szerint rajtuk nem fog múlni
Reviczky Zsolt

Egyébiránt a Momentum elkötelezett az ellenzéki együttműködés mellett, hangoztatta Hajnal, Tompos és Bedő is. “Az együttműködési folyamat meg van késve, de nincs elkésve, a Momentum pedig, ahol a választási rendszer rákényszeríti, ott együtt fog működni” – mondta Hajnal. Bedő pedig hozzátette:

rajtunk nem fog múlni, hogy leváltsunk egy regnáló fideszest, vagy megtartsunk egy ellenzéki szabad várost, kerületet”.

Azt elismerték, hogy Budapesten vannak a legnagyobb konfliktusok, de néhány hét, és ezeket lezárnák. Vidéken “80 százalékban körvonalazódik, hogy kik lesznek az ellenzéki közös jelöltek”. Pécsett és Baján sem kérdés, hogy a regnáló polgármestert, Péterffy Attilát, illetve Nyirati Klárát támogatja a Momentum, és Miskolcon is Veres Pált, ám Egerben már új jelöltet kell szerintük találni, mert Mirkóczki Ádám “minimum elpártolt, de inkább átállt a Fideszhez”.

Elhangzott még, hogy a Momentum “nem kért Karácsony Gergely támogatásáért cserébe előre semmit, egy esetleges momentumos főpolgármester-helyettes sem volt része az alkunak”. Erről majd a választás után lehet gondolkodni, a személyre sok név felmerült, de a pártban nincs döntés. A jelenlegi helyettesükről, Kerpel-Fronius Gáborról elhangzott, hogy számítanak rá a jövőben is.

Tompos Márton szintén új tag a Momentum elnökségében
Asszonyi Eszter

Az MSZP minapi kezdeményezéséhez, miszerint százezer aláírást akarnak összegyűjteni, hogy közös listára tereljék az ellenzéket Budapesten, a momentumosok “sok sikert” kívántak. Ami a DK-t illeti, és azt, hogy a korábban a párt ellen erősen kikelő Donáth Anna látványosan visszavett a bírálatokból, az elnökségi tagok azt mondták: “a kampány fő üzenete most nem ez lesz”.

“2024 nincs 2026 nélkül”, vagyis az idén júniusi összevont EP- és önkormányzati választást nem lehet értelmezni a két év múlva esedékes parlamenti voksolás nélkül, hangzott el. Ami pedig a most júniusi voksolás tétjét illeti, a momentumosok azt mondták, “a jelenlegi félautoriter rendszer ellen két szinten lehet harcolni: felülről az EU szintjén és alulról az önkormányzatok szintjén”.

A momentumosok arról is beszéltek, hogy az Állami Számvevőszék nem tágít az ellenzéki pártok megbírságolásától a Fidesz által "guruló dollárok" botrányként keretezett kampányfinanszírozási ügyben. A Momentum így arra számít, csak idő kérdése, mikor kell befizetniük a mintegy 90 milliós büntetést, ami a többi ellenzéki pártot ugyanígy sújtja. Sőt, további pénzbírság is elképzelhető, még nagyobb összeggel "ami már több, mint az egész kampánykassza".

 

Ami a CÖF-nél és a Megafonnál az ÁSZ szerint „véleménynyilvánítás", azért az ellenzéki pártokat százmilliókra bünteti

Az ellenzéki pártoknál a tavalyi választás során „tiltott" kampánytámogatást megállapító Állami Számvevőszék a pártoknak megküldött részjelentésében maga ismeri el, hogy lényegében ugyanezt csinálta a CÖF és a Megafon is a Fidesz-kampányt segítve, de ez náluk csak „véleménynyilvánítás". Az ÁSZ-részjelentés további érdekessége a jéghegyszerű ovis grafikával illusztrált pénzhegy is.

Arról, hogy mitől is lehet igazán izgalmas a június 9-i önkormányzati választás Budapesten, mi ebben Vitézy Dávid szerepe, kik azok, akik közül főpolgármester-jelöltet választhat a Fidesz, és hogyan befolyásolná Karácsony újraválasztásának esélyeit, ha visszaléptetnék Karácsony javára, itt írtunk:

Nem a Fidesz főpolgármester-jelöltje miatt lesz érdekes a júniusi választás Budapesten, főleg, ha visszalép

Karácsony Gergely magabiztosan ítéli meg esélyeit a júniusi főpolgármester-választáson, de van oka aggódni is, mert a Fidesz-kétharmad által nemrég átírt szabályok veszélyeztetik közgyűlési támogatottságát, és kulcsszereplővé léptethetik elő a Kutyapártot és a Mi Hazánkat. Mi a Fidesz tizenegy főpolgármester-jelöltségre esélyes emberéről tudunk, de Orbán Viktor még titkolja, kit küld egy vesztesnek tűnő csatába.

(Nyitóképünkön Donáth Anna, a Momentum elnöke)