szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Karohnak akkor a helye a fóti gyermekotthonban lett volna, mégis Szerbiába kényszerítették a magyar rendőrök, végül a Magyar Helsinki Bizottság karolta fel ügyét.

Egy iraki kurd fiú nyert pert Strasbourgban a Magyar Helsinki Bizottság ügyfeleként – közölte a civil szervezet. Karoh 2017-ben, 16 évesen menekült el hazájából, vizsgálat nélkül kényszerítették át a magyar rendőrök Szerbiába. Az embertelen szabályok és a súlyosan alapjogsértő bánásmód miatt fordult bírósághoz.

Karohnak a fóti gyermekotthonban lett volna a helye, de a magyar rendőrség deportálta a szerb pusztába – olvasható a közleményben, amely szerint életkorával tisztában voltak a rendőrök, de nem érdekelte őket. A deportációt lehetővé tevő akkori szabályozást azóta a strasbourgi és az uniós luxemburgi bíróság is jogsértőnek mondta ki.

Karohot Szerbiában egy ottani civil szervezet segítette, ők keresték meg a Magyar Helsinki Bizottságot. A felülvizsgálatra azonban nincs a magyar jogban lehetőség, ezért mentek egészen Strasbourgig. Hat és fél éve küzdött a szervezet, ez már a hatodik alkalom, hogy ügyfelüknél kimondja a bíróság, hogy:

A jogorvoslati lehetőség nélküli és az egyéni körülményeket figyelmen kívül hagyó tömeges vissza- és átkényszerítések megsértik a kollektív kiutasítás tilalmát."

A bíróság azt pedig különösen nehezményezte, hogy az állami jogsértés áldozata itt egy segítségre szoruló gyerek volt.

Fazekas Tamás, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje úgy kommentálta az esetet, a gyerekek esetében is sokkal jobb lenne, ha tisztességes menekültügyi rendszerben bírálná el Magyarország a menedékkérelmeket.

Karohot azóta Szerbia elismerte menekültként, jogosítványt szerzett, kitanulta a szakács és a borbély szakmát. Tolmácsként támogatja a menekülteket segítő szervezetek munkáját.