szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A külföldi politikai befolyásolást, ami ellen itthon még állami szervet, Szuverenitásvédelmi Hivatalt is létrehozta a kormány, azt Lengyelországban például maga végezte.

A Miniszterelnökség nem tudja (nem árulja el), mennyiért hirdettek a lengyeleknél (azaz mennyi adófizetői pénzből próbálták befolyásolni a lengyel választást) – állapította meg Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő, aki ezt a következtetést abból vonta le, hogy a tárca azt válaszolta neki, nem tartják nyilván az ilyen költéseket, és ilyen adat előállítására nem is kötelesek.

Lengyel lap: Orbán tanácsadói segítették Kaczynskiék választási kampányát

Több forrás is azt állítja, nyáron Fidesz-közeli emberek érkeztek a PiS kampánystábjába, akikre vakon hallgattak. A magyarok csak azt felejtették el, hogy ami Magyarországon működött, az Lengyelországban nem biztos, hogy fog.

Hadházy Facebook-posztja szerint arra volt kíváncsi, mennyit költött a kormányzat a “lengyelországi területre hirdetési célból készült videókra 2023 őszén”. Az ellenzéki politikus emlékeztetett: “a lengyel választási kampányban a magyar kormány pénzéből futottak sötét hangulatú, migránsokkal riogató hirdetések, véletlenül pont Lengyelországra célozva”.

Hadházy szerint ez “kettős mérce”, hiszen miközben itthon “a Fidesz olyan kényes arra, hogy senki ne avatkozzon a magyar belügyekbe, hogy még egy külön hatóságot is felállított, amivel politikai ellenfeleit revolverezheti, a szuverenitás védelmére hivatkozva”, ha ők avatkoznak be más országok választásaiba, az más tészta, nekik szabad”.

Novák Katalin államfő kinevezte Lánczi Tamást a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökének

Egy államtitkár és egy rektor mellett a kormányzat politikai furkósbot-intézményét vezető Lánczi Tamás megbízólevelét is átadta szerdán a Sándor-palotában a köztársasági elnök.

A hvg.hu is megírta, hogy a Fidesz kampánystratégái segítettek a lengyel választásoknál, de ott ez inkább ártott, mint használt, hiszen Jaroslaw Kaczynskiék megbuktak, a Donald Tusk vezette új kormány pedig olykor vitatható intézkedésekkel igyekszik minden területen átvenni a hatalmat, ami a közmédia területén például meglehetősen érzékeny helyzetekhez vezet:

Az új lengyel kormány és az ellenzék nem válogat az eszközökben a közmédiáért folyó harcban

Jogi mocsárban vív közelharcot a lengyel közmédia fölötti ellenőrzésért az ellenzékbe szorult Jog és Igazságosság (PiS) párt az új kormánnyal, amelynek rapid manővere nélkülözte az eleganciát és a biztos törvényi alapot is.

Arról, hogy Donald Tusknak és új kormányának szinte megszámlálhatatlan csapdát állítottak, mert a három jobbközép és egy baloldali pártból álló koalíciónak hiába van kényelmes parlamenti többsége, sok, szinte megoldhatatlan jogi dilemmával találják szemben magukat:

Lengyelországban bármi megtörténhet: a Tusk-kormány a Kaczynskiék telepítette aknamezőn lépked

Az alkotmánybíróság megfúrhatja a költségvetés elfogadását, az államfő feloszlatja a parlamentet, a törvénysértéseket sokszor csak törvénysértéssel lehetne megszüntetni. A nyolc év után ellenzékbe szorult Jog és Igazságosság nem akar beletörődni a hatalom elvesztésébe.

Arról pedig, hogy a magyar kormány lengyelországi választásokat befolyásolni igyekvő tevékenysége nem egyedi a régióban, a hvg.hu már írt korábban. A VSquare oknyomozó szervezet feltárta, hogy Habony Árpád és a Századvég munkatársai, például Faragó Csaba külügyi igazgató közvetlenül részt vettek a legutóbbi szlovákiai választások kampányában.

A Századvég a szerbiai választásokon is aktívan részt vett: Faragó segített a Vucic-párti Vajdasági Magyarok Szövetségének jó eredményt elérni. A Magyarországon bevált kampányfogások exportja külföldön azonban nem mindenhol vezetett sikerre:

VSquare: Habony és a Századvég a szlovák és szerb választásokon is segített Orbán szövetségeseinek

A Magyarországon bevált kampányfogások exportja külföldön nem mindenhol vezet sikerre.

(Nyitóképünk illusztráció: Jaroslaw Kaczynski és Donald Tusk)