szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kínai vegyianyag-elosztó ügyében szürreális perbe keveredett a Direkt36. A közérdekű adatokat nem sikerült megszerezniük, de annyit legalább elértek, hogy a hazugságon kapott minisztérium állja a perköltségek egy részét.

Rogán Antal minisztériuma először arra hivatkozva nem adott ki egy levelezést, hogy „döntés megalapozását szolgáló adatról” van szó, aztán a bíróságon már azt is letagadta, hogy léteznek a dokumentumok – írja a Direkt36 a Facebookon.

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, az oknyomozó műhely a Miniszterelnöki Kabinetirodától kiszivárgott belső iratok alapján tavaly nyáron írta meg, hogy előrehaladott kínai-magyar tárgyalások zajlanak egy Budapest XXIII. kerületébe, illetve Záhonyba tervezett, hatalmas vasúti vegyianyag-elosztóközpont létrehozásáról.

A Fővárosi Közgyűlésnek a cikk megjelenését követő ülésén nem csak téma volt a vegyianyag-elosztó, de döntés is született annak elutasításáról, a Karácsony Gergely főpolgármester által benyújtott előterjesztést még a fideszesek is megszavazták. A Kabinetiroda először úgy reagált, hogy még nem született döntés a projektről, majd Orbán Viktor is azt állította, hogy a vegyianyag-elosztó nem fog megépülni.

Orbán Viktor tagadja, hogy kínai vegyianyag-elosztó épülne Magyarországon

A miniszterelnököt a párbeszédes Szabó Rebeka kérdezte a Direkt36 által feltárt, Soroksárra tervezett beruházással kapcsolatban.

A kiszivárgott iratok ugyanakkor arra utaltak, hogy Rogán Antal kabinetminiszter 2023. február 3-án már elküldött egy a projektet támogató levelet a kínai partnereknek. A Direkt36 ezt a levelet először közérdekű adatigényléssel próbálta megszerezni. Miután a kabinet bedobta, hogy „döntés megalapozását szolgáló adatról” van szó, Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segítségével perre vitte az ügyet.

A minisztérium először halasztást kért a Fővárosi Törvényszéktől, aztán mire 2023-ban eljutott tárgyalásig az ügy, már azzal érveltek, hogy azért nem tudják kiadni a levelezést, mert az nem is létezik. Innentől már a Direkt36-nak kellett bizonyítania, hogy a kért közérdekű adat – a levél és az arra érkezett válaszok – léteznek.

Bár az oknyomozó műhely azt állítja, hogy a birtokukban lévő minisztériumi dokumentumokból egyértelműen kiderül a levelezés ténye, forrásvédelmi okokból nem mutatták be a bíróságon ezeket a bizonyítékokat, így első fokon elutasították a keresetünket és a perköltség megfizetésére kötelezték őket.

Mivel a Kabinetiroda menet közben megváltoztatta az érvelését, ezért a Direkt36 és a TASZ fellebbezett az elsőfokú ítélet ellen, kérve, hogy az elsőfokú per perköltségét a minisztériumnak kelljen állnia.

A Fővárosi Ítélőtábla másodfokon kedden tárgyalta az ügyet, és bár ítéletében továbbra sem látta bizonyítottnak a Rogán-levél létezését, azt is kimondta, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda érdemben nem is vizsgálta meg a Direkt36 közérdekű adatigénylését, és annak visszautasításakor valótlan tényt állított, amikor azt írta, hogy a levél döntéselőkészítő adat.

Emiatt a másodfokú ítélet az elsőfokú döntést megváltoztatva a Miniszterelnöki Kabinetirodára terhelte az elsőfokú perköltség megfizetését. A másodfokú per költségeit mindkét fél maga viseli.