szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hatóság kifejezetten azt vizsgálta, hogy az ellenzéki előválasztás idején hogyan kezelte a cég az adatokat.

Bírság, vagy törvénysértés megállapítása nélkül zárult le egy év után az Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) vizsgálata a Datadatot érintően – közölte szerdán a cég.

Az ügy előzménye, hogy a céget 2022 tavaszán azzal vádolták meg a kormánypárti sajtóban, hogy illegális adatbázist építve milliószám küldött névre szóló SMS-eket a választás előtt. A bíróság korábban kimondta, ez nem igaz, de a cég a NAIH-tól is állásfoglalást várt.

A NAIH azt vizsgálta, hogy a cég hogyan kezelte ügyfelei adatait az ellenzéki előválasztás idején.

A Datadat közleménye szerint a NAIH a vizsgálati jelentésében

  • nem állapított meg törvénysértést,
  • nem szabott ki bírságot,
  • nem emelte hivatalból közigazgatási hatósági eljárás szintjére az ügyet (ezt, ha törvénysértés történt volna, akkor azonnal megtették volna),
  • nem hozott olyan döntést, amelyet a Datadatnak kötelezően végre kellett volna hajtania,
  • és nem talált olyan funkciót és fejlesztést sem, amely a GDPR-szabályokkal ellentétes lenne

A Datadat neve nem csak ebben az ügyben merült fel.

A 2022-es országgyűlési választások előtt ugyanis az ellenzéki pártok körüli civil szervezetek, kiemelten a Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Mozgalma több mint hárommilliárd forintot kapott külföldről. Ebből a pénzből jutott a Datadatnak is 1,4 milliárd forint, amelyről Márki-Zay utólag azt mondta, kampányanyagok készültek belőle. A kampányfinanszírozásnak ez a formája nem volt illegális, viszont a kormány azóta folyamatosan kampánytémaként használja, hogy külföldről fogadtak el pénzt. A külföldi finanszírozásnak egyenes következménye volt a 2023 őszén elfogadott, szuverenitásvédelminek mondott törvénycsomag, valamint az annak alapján hamarosan felálló Szuverenitásvédelmi Hatóság. Ezekről itt írtunk bővebben:

Mi van, ha egy londoni magyar küld pénzt egy pártnak vagy a kedvenc lapomnak? - a szuverenitásvédelem kiskátéja

Kedden este a Fidesz beadta a szuverenitásvédelmi törvényt. Megnéztük, hogy a gyakorlatban mit jelenthetnek az új tilalmak, mondjuk egy ellenzéket támogató magánembernek, vagy külföldi pályázatokon induló szervezeteknek. Gyorselemzés.

(Címlapképünkön Péterfalvi Attila, a NAIH elnöke látható.)