Tetszett a cikk?

A kormány ezúttal a jegyzőktől vont el egy hatáskört.

A kedd este megjelent rendelet szerint ezentúl nem kell bevonni a szakhatóságot a helyi településrendezési tervekkel való összhang megállapításához, ha a kérelem napelemes erőmű létesítésének vagy bővítésének építési engedélyezésére irányul.

A kedd esti Magyar Közlöny további fontos döntései közé tartozik, hogy ezúttal kivételesen töröltek egy épületet a kiemelt beruházások közül: ez a fővárosi Kossuth térnél az Alkotmány utca 5. szám alatti irodaház rekonstrukciója. Ebben jelenleg az Építési és Közlekedési Minisztérium működik, korábban arról is szó volt, hogy a Kúria kapja meg a volt Néprajzi Múzeumban el nem férő részlegei számára.

4,5 milliárd forinttal megnövelték a Pénzügyminisztérium alá tartozó Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) költségvetését, főleg dologi kiadásokra és beruházásokra. A pénzt erre a célra különböző kormányszervektől vették el, csaknem felét a Szabályozott Tevékenységek Felügyelő Hatóságától. A KEF vette át a kórházak jelentős részének üzemeltetését, és a kórházi adósságok törlesztésére kiutalt 90 milliárd forintból első helyen az e szervezettel szembeni tartozást kell kifizetni – vagyis az állam a saját követeléseit részesíti előnyben –, a késlekedő kifizetések miatt a csőd szélére jutott beszállító magánvállalkozók csak ezután következnek, ha még marad valami a pénzből.

Általában formaság, ha a miniszterelnök engedélyezi egy nemzetközi megállapodás megkötését. Ezúttal azonban nem az. A kedd este közölt kormányfői határozat így szól: „egyetértek a Magyarország Kormánya és az Örmény Köztársaság Kormánya közötti gazdasági együttműködési megállapodás létrehozásával”.

Az azerbajdzsáni baltás gyilkos hazaengedése miatt 2012-ben megszakadt magyar-örmény diplomáciai kapcsolatokat ugyanis csak idén tavasszal állították helyre, még nem Jerevánban székelő, hanem a grúz fővárosból, Tbilisziből átjáró nagykövettel, tehát a gazdasági szerződés a kapcsolatok javulásának konkrét jele.

Nyitóképünk illusztráció.